اعوذ بالله من الشیطان الرجیم»  كُتِبَ عَلَيْكُمُ الْقِتَالُ وَهُوَ ...

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم» 
كُتِبَ عَلَيْكُمُ الْقِتَالُ وَهُوَ كُرْهٌ لَكُمْ ۖ وَعَسَىٰ أَنْ تَكْرَهُوا شَيْئًا وَهُوَ خَيْرٌ لَكُمْ ۖ وَعَسَىٰ أَنْ تُحِبُّوا شَيْئًا وَهُوَ شَرٌّ لَكُمْ ۗ وَاللَّهُ يَعْلَمُ وَأَنْتُمْ لَا تَعْلَمُونَ

حکم جهاد بر شما مقرّر گردید و حال آنکه بر شما ناگوار و مکروه است، لکن چه بسیار شود که چیزی را مکروه شمارید ولی به حقیقت خیر و صلاح شما در آن بوده، و چه بسیار شود چیزی را دوست دارید و در واقع شرّ و فساد شما در آن است، و خدا (به مصالح امور) داناست و شما نادانید.
فکرش را بکن. هواپیمایی که بلیطش را توی این گرانی و تورم و بی‌ارزشی پول ملی با بدبختی خریده‌ای و با کلی ذوق خودت را به فرودگاه رسانده‌ای پریده است. تو جامانده‌ای بایه دنیا حسرت ... با غیظ و بغض توی سالن نشسته‌ای... اما یکساعت بعد یکهو خبر سقوط همان هواپیما و کشته‌شدن همه‌ی مسافران را از تلوزیون سالن می‌شنوی. بدنت یخ می‌کند. عینهو لیوان داغی که یخ تویش بریزند از ده جا ترک برمی‌داری. به یاد قرآن می‌افتی: چه‌بسا چیزی را خوش نداشته باشید، حال آنکه خیرِ شما در آن است. و یا چیزی را دوست داشته باشید، حال آنکه شرِّ شما در آن است. و خدا می‌داند، و شما نمی‌دانید (بقره

این وضعیت همان آقایی است که از سقوط هواپیمای بوئینگ هفتصد و سی و هفت اندونزی جان سالم به‌در برده است. یا مثلا نسخه‌ی ایرانی‌اش در سقوط هواپیمای تهران یاسوج. فرهادِ آرامش‌نیا.

خدا می داند فرهاد، همان که صبحِ روز پرواز تهران‌ یاسوج، یا خواب مانده بوده یا توی ترافیک، و زیرلب فحش می‌داده که به پروازش نمی‌رسد، شبِ بعد از سقوط چه حالی داشته.

آن شب سرش را که روی بالشت می‌گذارد شاید یاد این می‌افتد که اگر به پروازش می‌رسید الان تنِ بی‌روحش لای برفها و آهن‌پاره‌ها بود و چقدر کارهایش ناتمام می‌ماند. خوابش نمی بَرَد. آنها که مرده‌اند چه؟

اما مگر نه آن است که ما هر شب مثل فرهادیم. مثل آقای جامانده از پرواز اندونزی. مگر خواب برادر مرگ نیست؟ سقوط هواپیما چون سریع است به چشم می‌آید. اما سقوط نرمی هم هست که متوجه‌اش نیستیم. سقوط #هواپیمای_عمر.
باارزش‌ترین سرمایه‌ی هر جانداری.
ما ثانیه به ثانیه در حال سقوط و نزدیک شدن به زمین (گور) هستیم. فقط چون کمی طولانی است حالیمان نیست. داغیم. کافیست که به همین بیندیشیم که این قافله‌ی عمر عجب می‌گذرد.
آن‌وقت است که
مرا در منزل جانان چه امن عیش چون هر دم
جرَس فریاد می‌دارد که بربندید محمل‌ها.

ادامه در کامنت
لطفا با دقت صحبت کنیم و دلی‌ نشکنیم.
یاحق
توهین=بلاک
@1ayeh
منبع: 1ayeh